Zdraví

Social freezing: Rádi byste měli děti, ale ne teď?

Víte, že jednoho dne budete chtít vlastní děti, ale teď na to prostě ještě není ta správná chvíle? V této situaci se nachází spousta mladých párů i nezadaných žen. Věda naštěstí našla řešení. Ženy si mohou zmrazit vajíčka pro pozdější použití. Vítejte ve světě social freezing.

Zatímco zamrazení spermií je již dlouho zavedeno jako standard, až v roce 2010 se prvním evropským skupinám povedlo prokázat, že s některými metodami je možné se zmrazenými vajíčky dosáhnout podobné míry otěhotnění jako s “čerstvými”.

Běžná pomoc pro ženy v produktivním věku

Zpočátku se zamrazení vajíček (odborně kryokonzervace oocytů) používalo především pro ženy, kterým hrozila úplná ztráta plodnosti jako vedlejší účinek nastupující léčby, např. chemoterapie. Nyní ale techniku může využít jakákoliv žena, která si chce flexibilně naplánovat život. Je běžné, že žena v mládí ze soukromých či pracovních důvodů nemůže mít dítě. Místo toho si může zamrazit vajíčka a později je využít k otěhotnění. Toto zamrazení vajíček z nelékařských důvodů se označuje termínem “social freezing”.

Jak to celé probíhá?

Prvním krokem je proces odebrání vajíček, před kterým žena podstoupí hormonální léčbu. Samotné odebrání je bezbolestné a rychlé. Získaná vajíčka jsou poté zamrazena zhruba na -200 °C. Při takové teplotě mohou být bezpečně uložena třeba celá desetiletí, od délky uskladnění se ale samozřejmě odvíjí cena zamrazení vajíček. Pokud se je žena rozhodne využít, oplodňují se spermiemi partnera (nebo dárce spermatu) mimo tělo (tzv. in vitro fertilizace). Následně se jedno až tři výsledná embrya přenesou do dělohy.

Zamrazení vajíček nabízejí různé reprodukční kliniky. Jednou z nejlepších, na které se dá obrátit, je určitě Sanatorium Helios, pražská klinika asistované reprodukce, která byla v hodnocení 1870 IVF center zařazena mezi elitní pětku. Kontakt a více informací najdete na Sanatoriumhelios.cz.